logo
počet zhlédnutí: 120421x
Language: Slovensky Anglicky
122 Kč (122 Kč/porce)
3 hodiny
1 kg
ObtížnostObtížnostObtížnost

    Každá porce 100 g obsahuje

  • Energie 751 kJ (179 kcal) 9 %
  • Cukry 0.39 g   0 %
  • Tuky 2.92 g   4 %
  • Mastné kyseliny 0.29 g   1 %
  • Sodík 0.049 g   2 %
  • % doporučeného denního množství pro dospělé (Vše o GDA)

V tomto videoreceptu se dozvíte, jak jednoduše vyrobit domácí šunku s 99 % obsahem masa. Pro nízký obsah soli a absenci mnoha chemikálií je mimořádně vhodná oproti průmyslově vyráběným i pro děti. Bude nejen vynikající, ale budete přesně vědět co v ní je. Ta trocha námahy za to opravdu stojí.

vepřová plec nebo kýta maso použijeme čerstvé, takové, které ještě voní... 1000 g 1829,5 kcal
praganda {text:"Pokud chcete šunku stejně slanou jako v obchodě, dejte uvedené množství. Pokud budou šunku konzumovat děti, doporučujeme pouze 20 g."} {text:"Místo pragandy můžeme použít sůl a dusitan sodný. Toho dáme 0,075 g."} {text:"Co je to Praganda se dozvíte, když rozkliknete název ingredience."} 25 g -
cukr moučka 4 g 15,3 kcal
  1. Vepřové maso nakrájíme na kostky 2 x 2 cm. Pokud chceme šunku úplně libovou, pak vykrájíme tučné kousky, po čase však zjistíme, že menší kousky tuku vůbec v doma vyrobené šunce nevadí.
  2. 1/5 masa dáme do mlýnku na maso, nebo nasekáme v mixeru. Tento krok děláme proto, aby se šunka pomocí malých kousků dobře spojila.
  3. Všechno maso vložíme do mísy a připravíme si nálev.
  4. Ve 100 ml vody rozpustíme 25 g pragandy a 4 g moučkového cukru. Váha těchto ingrediencí je klíčová, proto vážíme opravdu přesně. Mícháme, dokud není vše dobře rozpuštěné.
  5. Nyní je třeba maso pořádně míchat. Nejde jen o prosté zamíchání, musí se začít vylučovat bílkovina z masa. To poznáme tak, že maso začíná být mazlavé, lepivé. Nejlepších výsledků jsme dosáhli s háky na hnětení těsta, dá se použít i domácí pekárna. Po 10 minutách je vše dostatečně promícháno, v ruce to bude trvat asi 2x až 3x déle.
  6. Do šunkovaru dáváme maso po částech, a vždy dobře upěchujeme, aby nám nevznikaly vzduchové kapsy.
  7. Šunkovar zavíčkujeme, péro uvnitř šunkovaru bude maso permanentně stlačovat.
  8. Šunkovar dáme do lednice, a necháme tam maso uležet 48 hodin.
  9. Po této době vložíme šunkovar do hrnce a zalijeme vodou tak, aby voda byla všude okolo šunky, ale aby voda nevnikala do šunkovaru. Pokud použijeme šunkovar Presto od Tescomy, pak vodu nalijeme 1 cm pod kroužek s teploměrem.
  10. Nyní zvedáme teplotu na 75 až 85 °C, ne více, ne méně. Klíčový je kvalitní teploměr, který si otestujeme ještě před započetím výroby šunky. Od té chvíle, kdy dosáhneme teplotu 75°C, začneme odpočítávat 120 minut. Zde opět musíme vyzdvihnout přednosti indukčního vařiče, na němž je vaření šunky hračkou. Většina indukčních vařičů se reguluje skokově 60 - 80 - 100°C, ale když si zkusíme hrnec zahřívat nejdříve bez šunky, správnou teplotu dosáhneme tím, že hrnec nedáme na prostředek, ale posunujeme ho ke kraji. Tak jsme dosáhli velmi přesné teploty - viz foto.
  11. Po této době šunkovar dáme chladit do studené vody tak, aby nám do něj nevnikala voda. Chce to čas, minimálně hodinu v ledové vodě.
  12. Potom teprve šunkovar otevřeme a šunku vysvobodíme.
  13. Že chuť bude vynikající snad ani není třeba uvádět.

Další druhy chuťovek naleznete ZDE.

Jediná chemikálie, kterou je nutné použít je dusitan sodný. Bez něj by to byl jen vařený kus masa, ale bude ho mnohem méně, než v průmyslově vyráběné šunce, navíc bez podivných stabilizátorů barev atd. Konkrétně v tomto receptu bude v 1 kg šunky maximálně 0,075 g dusitanu sodného. Každý kdo někdy jedl jakoukoliv uzeninu, již dusitan požil v mnohonásobném množství, proto není třeba si s touto položkou lámat hlavu. Ve směsi "Praganda" je již namíchán se solí, proto jej nemusíme kupovat samostatně.

V receptu je uvedeno soli tolik, aby byla stejně slaná, jako kupovaná. Pokud tolik soli nemusíte, nebo budete šunku dávat dětem, dejte pragandy o pětinu méně, tedy 20 g na kilogram masa.

Šunku nelze skladovat tak dlouho, jako tu kupovanou, ta je totiž ošetřena spoustou chemických stabilizátorů a jiných "dobrot". Doporučujeme ji spotřebovat do 3 dnů, nebo si ji zamrazit. Lze také použít různé dózy s možností vakuování - tedy odsátí vzduchu.

Solící směs Praganda nesmí být používána k přímému ochucování potravin.

  • Kapr na sardeli

    Kapr na sardeli

    Výborná lahůdka s jednoduchou přípravou. Recept zvládne opravdu každý.  |Pokrm servírujeme s chlebem, salátem na všechny způsoby, nebo prostě jen tak. 

    Porci uvaříte za 12 Kč


     23149    30 minut
  • Tvarohový dietní tzatziki dip
    video

    Tvarohový dietní tzatziki dip

    Výborný a lehký dietní dip, u kterého složení máte plně pod kontrolou. |

    V omáčce kousky potravin namáčíme, a šup s nimi do úst. 

    Porci uvaříte za 1 Kč


     26220    5 minut
  • Jahodová polévka

    Jahodová polévka

    Tuto polévku můžeme servírovat jako součást lehké večeře, nebo jako svačinku. V létě krásně naše tělo osvěží.

    Porci uvaříte za 20 Kč


     27922    30 minut
  • Rychlý rumový svařák s medem
    video

    Rychlý rumový svařák s medem

    Rychlý svařák s medem přijde k chuti vždy, když teplota venku začne klesat. Tento je navíc pro zahřátí vylepšen rumem.|

    Nekupujme hotové směsi, které obsahují cukr, kyselinu citronovou, maltodextrin a různá aromata. Kupujme pouze balení, do kterého vidíme. V onom balení bychom měli vidět pouze kousky nadrceného koření jako je hřebíček, badyán, skořice a podobně. Rozhodně bychom se měli vyhýbat směsím s cukrem, protože vlastně kupujeme předražený cukr, stabilizátory a podobně. Čisté koření je možná o trochu dražší, ale balení nám vydrží na mnoho skleniček nápoje, oproti tomu směsi s cukrem jsou jen na jednu láhev.|

    Příkladem kvalitního koření, které neobsahuje žádné podivné stabilizátory a "vylepšovadla"  je firma Rojíkovo koření. Jejich výrobek je pouze směs kvalitního koření namíchaná ve vhodném poměru. Proto jsme jej použili v našem videoreceptu.

    Porci uvaříte za 20 Kč


     23397    10 minut
  • Jablečný závin

    Jablečný závin

    Luxusní jablečný závin se zaručeným výsledkem, který nemá žádné záludnosti. Za uvedenou cenu ho budete mít s opravdu bohatou náplní.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     66761    45 minut
  • Morkové knedlíčky do polévky
    video

    Morkové knedlíčky do polévky

    Zdravá pochoutka pro opravdové gurmány a opět za pár kaček... |

    Za dob našich babiček se vynikající morková polévka dělala velmi často - pokaždé, když se sehnaly morkové kosti. Jsou totiž zdrojem cenných látek. Polévka se uvařila den dopředu, nechala se vychladnout, a sebral se z ní tuk, který ztuhne na hladině. Polévka tak nebyla mastná a tuk se použil do polévek, které tuku mají málo, nebo skoro vůbec, což je třeba bramboračka.|

    Někteří lidé tvrdí, že by se morku nedotknuli, ale v restauracích se dává do játrových knedlíčků a nemáte šanci ho tam poznat.|

    Pokud nechcete riskovat, že Vám morek nebude chutnat, přidejte do směsi na knedlíčky několik rozmixovaných kuřecích jater, ale morkový knedlíček, jak už říkali naši předci, je delikatesní lahůdka.  

    Porci uvaříte za 3 Kč


     54039    45 minut
  • Luxusní svíčková omáčka
    video

    Luxusní svíčková omáčka

    Jistě není třeba tuto omáčku představovat. Zde je návod jak ji jednoduše ochutit karamelem. |

    Tradičně podáváme s houskovým knedlíkem a brusinkami.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     74721    30 minut
  • Pravý ukrajinský boršč
    video

    Pravý ukrajinský boršč

    Zaručeně pravý ukrajinský boršč, který zvládne úplně každý. |

    Před několika lety jsem na Ukrajině přímo ve vesnických kuchyních pečlivě zkoumal výrobu boršče, který mám velmi rád na všechny způsoby. V každé chalupě, které jsou i jen několik metrů od sebe se však dělal úplně jinak, a každý byl ten zaručeně pravý (podle slov kuchařky, která zrovna stála u plotny). Po asi desátém boršči mi došlo, že to s ním je stejně jako u nás s bramboračkou, nebo zelňačkou - někdo má rád v polévce uzené maso, jiný drůbeží, jiný zase více zelí nebo hodně smetany. Zkrátka chce to trochu fantazie a citu, na ukrajině se spíše než receptem řídí kuchaři citem a hlavně tím, co je zrovna k dispozici za ingredience. Proto každý boršč je v podstatě ten pravý.|

    Někteří kuchaři dělají polévku více do kysela, viděl jsem vařit boršč i z kysaného zelí, nebo okyselený octem. Další zvláštností této polévky je, že někteří kuchaři dělají boršč z cca 50 gramových kousků masa a zeleninu také krájejí na velké kusy - cibuli na čtvrtky, mrkev na třetiny a podobně. Děje se tomu většinou v domáctnostech, kde je jen menší počet strávníků.|

    Na Ukrajině a také v Rusku se prodává na boršč speciální stejnojmenná směs koření, která obsahuje bujón, glutaman a červené barvivo. Pokud chcete mít boršč více červený, přidejte více rajského protlaku a méně smetany.|

    Ingredience, které v boršči prostě nesmí chybět jsou brambory, zelí, řepa a smetana.

    Porci uvaříte za 11 Kč


     66149    1 hodina
  • Kapustové papriky plněné sojovým masem
    video

    Kapustové papriky plněné sojovým masem

    Výborná a poměrně dietní příprava paprik, ve kterých soju nepoznáte ani náhodou.|

    Pokud chcete sojové kostky a tím i celý pokrm 100% bez chemie, pak samozřejmě použijte masový či zeleninový vývar.| 

    Z tohoto návodu uděláte cca 12 až 20 paprik podle velikosti. Pokud tolik nesníte, tak naplněné syrové papriky můžete zamrazit, nebo si udělat pokrm z poloviční dávky.

    Porci uvaříte za 16 Kč


     22677    120 minut
  • Chalupářské topinky
    video

    Chalupářské topinky

    Málo známá rychlá večeře za pár kaček je jedním z nejčtenějších receptů na našem webu.

    Porci uvaříte za 12 Kč


     69597    15 minut
  • Kuřecí čína po indicku
    video

    Kuřecí čína po indicku

    Výborná a rychlá "čína" hodící se k různým přílohám. Můžeme také experimentovat a přidat podle chuti další druhy zeleniny.

    Porci uvaříte za 12 Kč


     99802    45 minut
  • Domácí bílý jogurt
    video

    Domácí bílý jogurt

    Jogurt je velmi jednoduché vyrobit. Navíc bude daleko levnější, než ten kupovaný.|

    Všechny pomůcky je třeba sterilovat, tedy opláchnout ve vodě teplé alespoň 80°C. Sice to není pravá sterilace, ale pro tento účel stačí. Platí to nejen pro skleničky a víčka, ale také všechny další pomůcky, které přijdou do styku s námi vyrobeným jogurtem.|

    Živná kultura - tedy jogurt, který do mléka použijeme je klíčová ingredience. Proto ji vybírejte velmi pečlivě.|

    Jako výrobník jogurtu může posloužit jakýkoliv prostor, který udrží teplotu v rozmezí 39 až 41°C. Výborný je samozřejmě jogurtovač, ten však má tu nevýhodu, že má malou kapacitu. S úspěchem používáme líheň na drůbež, kterou lze sehnat za cenu jogurtovače, má však daleko větší kapacitu. Někteří kuchaři a kuchařky také používají s úspěchem přesnou elektrickou troubu.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     39468    20 minut
  • Domácí pribiňáček
    video

    Domácí pribiňáček

    Proč kupovat drahý  a přeslazený pribináček, když doma jeho výrobu máte plně pod kontrolou a za pár korun?|

    Příště nechte pribináček udělat své děti. Budou nadšeny a jistě se něco naučí.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     56959    5 minut
  • Balkánské papriky

    Balkánské papriky

    Balkánské papriky zabalené v alobalu je prosté jídlo s báječnou chutí. Cibule pokrmu dodá říz, balkánský sýr slanou chuť a rozmarýn nezaměnitelnou vůni.

    Porci uvaříte za 11 Kč


     26119    10 minut
  • Čokoládový croissant se skořicí
    video

    Čokoládový croissant se skořicí

    Vynikající a velmi jednoduché croissanty uděláte opravdu bez záludností s minimální námahou.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     44119    40 minut
  • Jednoduchý jablečný závin
    video

    Jednoduchý jablečný závin

    Štrůdl, nebo - li jablečný závin zná jistě každý. Víte ale z hlavy, jak jej připravit, s jakým poměrem a co vše se dá přidat?

    Porci uvaříte za 5 Kč


     68548    45 minut
  • Zeleninové krokety s brokolicí
    video

    Zeleninové krokety s brokolicí

    Tento recept je vynikající levná a zdravá pochoutka, kterou podle přiloženého videa zvládnete naprosto hravě. |Krokety můžete bez obav zamrazit. Dejte je i s prkénkem do mrazáku, a po hodině je sesypejte do velkého igelitového pytle.

    Porci uvaříte za 6 Kč


     22749    40 minut
  • Kachna na medu
    video

    Kachna na medu

    Křehkou kachnu není vůbec složité vyrobit. Naše video vám to ukáže krok za krokem.

    Porci uvaříte za 29 Kč


     49673    6 hodin
  • Pstruh na kmíně
    video

    Pstruh na kmíně

    Pstruh na kmíně je klasika, kterou máte za chvíli a s chuťově vynikajícím výsledkem.  Nejlepší je asi s bramborovou kaší.

    Porci uvaříte za 27 Kč


     44769    40 minut
  • Domácí nízkotučná lučina s paprikou
    video

    Domácí nízkotučná lučina s paprikou

    Výborný paprikový nízkotučný sýr, který velmi připomíná sýr lučinu. Podle tohoto receptu vyrobíte asi 500 gramů velmi levného sýru.|Pokud chcete laborovat, používejte různé druhy bílého jogurtu. Jelikož každý výrobce používá svůj druh bakterií, tak samozřejmě chuť bude vždy mírně odlišná, vždy však opravdu skvělá.|Samozřejmě se nejedná o originální návod na termizovaný sýr lučina, ve kterém se používají speciální kultury bakterií.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     26468    1 den