logo
počet zhlédnutí: 38624x
Language: Slovensky Anglicky
359 Kč (22 Kč/porce)
5 hodin
16 porcí
ObtížnostObtížnostObtížnostObtížnost

    Každá porce 100 g obsahuje

  • Energie 611 kJ (146 kcal) 7 %
  • Cukry 0.45 g   1 %
  • Tuky 10.39 g   15 %
  • Mastné kyseliny 0.01 g   0 %
  • Sodík 0.151 g   6 %
  • % doporučeného denního množství pro dospělé (Vše o GDA)

Pho bo (čti "pfá bó") polévka je hit součastnosti. Pokud budete postupovat podle našeho videa, bude pro vás její výroba docela jednoduchá. Nejdříve si přečtěte celý návod, zhlédněte video, a pak již stačí vytisknout ingredience a hurá nakupovat. Naše tipy najdete na konci tohoto receptu.

morkové kosti přibližně 4 kusy 1000 g 7883,9 kcal
cibule 3 kusy 240 g 98,6 kcal
zázvor kořen přibližná váha 50 g 41,4 kcal
černý kardamon viet. thảo quả - podle velikosti 5 až 6 kusů 20 g 62,2 kcal
skořice celá na délku asi 15 cm 7 g 11,6 kcal
badyán celý 6 hvězdiček 2 g 0,2 kcal
hovězí oháňka přibližná váha 600 g 544,5 kcal
hovězí žebra přibližná váha 800 g 1475 kcal
cukr krystal nebo hnědý cukr - 2 lžíce 24 g 96,3 kcal
rybí omáčka 3 lžíce 21 g 15,3 kcal
sůl 1 lžíce 24 g 1,1 kcal
hovězí svíčková nebo falešná svíčková - podle chuti 400 g 594,2 kcal
rýžové nudle bánh phở - 50 gramů na porci 800 g 4448,1 kcal
máčka ngò gai {text:"Máčce se také říká mexický koriandr"} - podle chuti asi 100 gramů 100 g 11,9 kcal
mungo klíčky čerstvé podle chuti 300 g 124,7 kcal
koriandr čerstvý podle chuti 10 g 4,8 kcal
perilla čerstvá podle chuti 5 g 2,4 kcal
vietnamská bazalka čerstvá podle chuti 20 g 9,6 kcal
cibulka jarní do misek na zdobení 200 g 66,9 kcal
chilli papričky podle chuti 5 g 12,2 kcal
voda 6000 ml -
  1. Phở bò chin začneme morkovými kostmi, které dobře omyjeme, vložíme do mísy nebo pekáčku a při teplotě 180°C je pečeme 30 minut. Potom je vypneme. 
  2. Pánev rozpálíme na 200 až 240°C, na ni vložíme 240 gramů cibule a 50 gramů zázvoruCibuli překrojíme na půl, pokud je malá, pak  ji necháme vcelku. Zázvor překrojíme podélně na půlku. Dále na pánev přihodíme celou skořici - na délku asi 15 cm, 6 kusů černého kardamonu a 6 hvězdiček badyánu. Cílem této operace je potraviny v pánvi opálit, a to až tak, že na potravinách budou opravdu viditelně spálená místa. Občas promícháme, aby se vše pálilo rovnoměrně.
  3.  Do 6 litrů vroucí vody vložíme asi 600 gramů hovězí oháňky, 800 gramů hovězího žebra a vložíme předpečené morkové kosti. Přidáme opálený obsah pánve, 2 lžíce cukru, 3 lžíce rybí omáčky a lžíci soli. Přikryjeme pokličkou a vývar necháme zlehka probublávat, takzvaně táhnout. To se bude dít několik hodin, ve vietnamu to dělají většinou celou noc. Proto je dobré si vývar připravit ve větším množství a dopředu, abychom při čekání na něj nezemřeli hlady. Výhodné je také použít velký automatický "pomalý hrnec".
  4. Pokud nechceme v polévce pěnu a moc tuku, tak ji průběžně lžící z hladiny odebíráme. V tomto množství vaříme vývar asi 4 až 5 hodin. Vodu doléváme maximálně hodinu před koncem vaření, a těsně před koncem ji dosolíme.
  5. Hotový vývar dáme vychladnout, nejlépe přes noc. Vše co v něm je tam necháme, při chladnutí do něj nijak nezasahujeme. Tím všechny tukové části vyplavou na hladinu, protože tuk je lehčí než voda. Na hladině jej potom ztuhlý pohodlně lžící sebereme - čím více, tím lépe. Tuk nevyhazujeme, je vhodný třeba do bramboračky, hrachovky a jiných polévek, ve kterých není tuk téměř žádný.
  6. Vývar dáme na vařič a začneme zahřívat. Když je hodně teplý, tak z něj vyndáme maso, a vývar zcedíme. Na to použijeme síto s jemnými oky, aby ve vývaru nezbyly úlomky kostí. Samozřejmě můžeme také vývar zcedit před vychladnutím. Maso nakrájíme na menší kousky a vrátíme jej do vývaru.
  7. Než vývar začne vřít, začneme si připravovat nudle, maso a bylinky. 
  8. Rýžové nudle vložíme na 15 minut do studené vody a začneme krájet maso.
  9. Hovězí svíčkovou krájíme na co nejtenčí plátky jako vidíte na videu. Cibulku nakrájíme na drobné proužky či plátky. Z koriandru otrháme lístky, tlustší stonky odstraníme, a zbytek nasekáme nebo nakrájíme na drobno. U perilly otrháme listy, které opět nasekáme na drobno. To samé uděláme s vietnamskou bazalkouMáčky se dává nejvíce, má příjemnou zelnou chuť. Ostatních bylinek dáváme do misky s polévkou vždy jen trochu, tak mezi prsty. To ale necháme na strávníkovi, aby si tyto velmi aromatické bylinky naložil sám. Z listů máčky vyřízneme tvrdší střed a pak je nařežeme na proužky podobně široké jako rýžové nudle.
  10. Nudle, které jsme si namočili na 15 až 30 minut do studené vody nyní vložíme na cedníku do vroucí vody, hůlkami párkrát zamíchíme a zhruba za 2 minuty jsou měkké. {text:"Mezi rýžovými nudlemi jsou velké rozdíly. Některé jsou instantní, takže je stačí zalít horkou vodou, jiné se připravujíí například podle návodu, který jste si právě přečetli. Nejlepší rada je, koupit nudle s návodem na přípravu vytištěnou na obalu. Pokud však návod chybí, popsaný způsob bude určitě fungovat."}
  11. Nyní začneme servírovat. Na dno misky, do které by se mělo vejít asi 650 ml phở bò chin, dáme porci horkých nudlí, přidáme cibulku, plátky hovězí svíčkové nakrájené na plátky a hrst mungo klíčků.
  12. Nyní do misky vložíme hrst máčky, několik stonků jarní cibulky a zalijeme právě vroucím vývarem. Vývar musí být opravdu úplně vroucí.
  13. Tuto polévku servírujeme  s bylinkami na zvláštní mističce. Z bylinek je nejčastější vietnamská bazalkaperilla a koriandr. Tyto bylinky dáme v malém množství na jeden talířek, všechny jsou hodně aromatické, takže jich bude třeba do polévky jen malé množství. Dále přidáme mističku s nasekanými chilli papričkami, nebo chilli omáčku v lahvičce, rybí omáčkupepřsůllimetku nebo citrón a také se často ve vietnamu podává nakládaný česnek. Ingredience vidíte na fotografii pod tímto textem.

Ingredience, které servírijeme společně s polévkou a bylinkami.

Tip 1: Vývar dělejte vždy ve větším množství. Nemusíte se bát, že by Vám polévka nechutnala. Vývar lze pohodlně zamrazit. Je to ta nejpracnější věc na celé polévce, ostatní je již v misce za chvilku.
Tip 2: Bylinky se v běžných obchodech shání těžko, když však oslovíte prodejce na vietnamských tržnicích, rádi vám poradí. Pro tuto variantu uvádíme bylinky i ve vietnamštině, každý vietnamec okamžitě ví, o co jde. Nejlepší je zavítat do pražské Sapy - (obrovská vietnamská tržnice), kde seženete opravdu vše. Pokud tuto možnost nemáte, pak věřte, že i ti vietnamští trhovci, kteří mají stánky třeba až u hranic, do Sapy jezdí nakupovat, a tudíž vám bylinky mohou přivézt. Použijte osvědčenou přesvědčovací metodu - prachy. 
Tip 3: Z bylinek se nejvíce použije máčky a mungo klíčků. Koriandr, perilla a vietnamská bazalka jsou bylinky velmi aromatické, a tudíž se jich dává do misky jen velmi málo.
Tip 4: Hovězí kosti, ocas a žebro dávejte v různých kombinacích. Pokud jednoho druhu bude více, druhého méně, pak to nevadí. Dokonce můžete použít i jen žebro, nebo ocas. Morkové kosti ale sehnat musíte.
Tip 5: Maso pečlivě omyjte ve studené vodě a kosti podle návodu upečte. Nebude se pak dělat tolik šlem. Ušetří vám to námahu s výměnou vody, jak uvádějí některé recepty.
Tip 6: Nehledejte originální recept na polévku Pho, ten totiž neexistuje. Na internetu jsme prohlédli stovky receptů, ale ani dva se neshodovaly.
Tip 7: Tato polévka stojí v různých bistrech a restauracíh přibližně od 79 až do 259 korun. Za tuto cenu se nají průměrná rodina doma touto polévkou 3x. Polévku nepodceňujte, je plná vitamínů a minerálů, navíc je hodně sytá.
Tip 8: Pokud by se vám polévka zdála příliš tučná, pak vývar nechte zcela vychladnout. Na vrchu ztuhne tuk, který druhý den pohodlně seberete lžící, a pak máte výbornou a zdravou dietní polévku.
Tip 9: Až budete tuto polévku jíst jako hlavní jídlo, tak si položte otázku: Přoč vietnamci a číňané nejsou tlustí...? Odpověď leží v micse před vámi....

  • Co je to kuskus?

    Co je to kuskus?

    Co je to kuskus a odkud pochází ? Kuskus se může vyrábět i z jiných obilovin. Možná vás také překvapí, že kuskus patří mezi těstoviny.

     


     83760  
  • Chalupářský guláš
    video

    Chalupářský guláš

    Popsaný gulášek je tak dobrý, že si ho určitě nebudete vařit jen na chalupě, ale i doma. |

    Servírovat jej můžeme s chlebem, pečivem, houskovým knedlíkem, rýží i těstovinami.

    Porci uvaříte za 18 Kč


     52487    80 minut
  • Dýňová polévka se slaninou
    video

    Dýňová polévka se slaninou

    Výborná polévka, která uspokojí také milovníky křupavé a voňavé slaniny.|

    Pokud vám roste dýně na zahrádce, pak máte tuto vynikající polévku téměř zadarmo.

    Porci uvaříte za 7 Kč


     24670    45 minut
  • Hovězí carpaccio podle Romana Pauluse
    video

    Hovězí carpaccio podle Romana Pauluse

    Udělejte si doma stejnou pochoutku, jako ji dělá šéfkuchař Roman Paulus, ve vyhlášené restauraci Alcron. |

    Tento recept byl publikován ve spolupráci s vyhlášenou špičkovou restaurací ALCRON - držiteli dvou Michelinských hvězd. (Mezinárodní ocenění, které získají jen některé restaurace velmi vyjímečné kvality)

    Porci uvaříte za 34 Kč


     38015    10 minut
  • Hamburger jalapenos
    video

    Hamburger jalapenos

    Pikantní mírně pálivý šťavnatý hamburger, který nikde nekoupíte.|

    Zejména důležité je zabalení hamburgeru. Je to proto, že hamburger chuťově dojde  a přitom nevychladne.

    Porci uvaříte za 14 Kč


     26825    15 minut
  • Pikantní španělský ptáček
    video

    Pikantní španělský ptáček

    Výborná a pikantní úprava masa, kterou se každý kuchař zavděčí každému strávníkovi. |

    Španělský ptáček je výborný s rýží i houskovým knedlíkem.

    Porci uvaříte za 35 Kč


     32330    80 minut
  • Makrela po formansku

    Makrela po formansku

    Výborná grilovaná makrela s romadůrem. Pokud si ogrilujete s rybou i brambory, pak máte vynikající hlavní chod.

    Porci uvaříte za 50 Kč


     27117    25 minut
  • Domácí vegeta - sušená zelenina bez glutamanu
    video

    Domácí vegeta - sušená zelenina bez glutamanu

    Taky Vás štve slovo glutaman? A taky Vás štve, že si koupíte celý celer, spotřebujete kousek a než se dostanete znovu k vaření je plesnivý? Tak pro vás je tu tento recept.|

    Cibule si nasušte více, budete překvapeni, jak dobrá je sušená - například k televizi....|

    Sušenou zeleninu můžete také uchovat v plátcích a nedrtit. Potom je lépe skladovat jednotlivé ingredience odděleně.|

    Víte, že v prodávané vegetě je zeleniny jen 14 - 15 %, a vše ostatní je jen sůl a glutaman?|

    Míra škodllivoti glutamanu sodného nebyla nikdy prokázána, ale je lepší rovnou použít chuťově a zdravotně kvalitní ingredience.|

    Co přesně je glutaman sodný se podívejte  ZDE.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     146613    10 hodin
  • Rajčatový vepřový guláš
    video

    Rajčatový vepřový guláš

    Výborný a přitom velice jednoduchý guláš, který většinou ani není třeba zahustit. |

    Podáváme s knedlíkem, nebo těstovinami.

    Porci uvaříte za 21 Kč


     37803    80 minut
  • Rychlý svařák
    video

    Rychlý svařák

    Rychlý svařák přijde k chuti vždy, když teplota venku začne klesat. Recept zvládne opravdu každý.|

    Nekupujme hotové směsi, které obsahují cukr, kyselinu citronovou, maltodextrin a různá aromata. Kupujme pouze balení, do kterého vidíme. V onom balení bychom měli vidět pouze kousky nadrceného koření jako je hřebíček, badyán, skořice a podobně. Rozhodně bychom se měli vyhýbat směsím s cukrem, protože vlastně kupujeme předražený cukr, stabilizátory a podobně. Čisté koření je možná o trochu dražší, ale balení nám vydrží na mnoho skleniček nápoje, oproti tomu směsi s cukrem jsou jen na jednu láhev.|

    Příkladem kvalitního koření, které neobsahuje žádné podivné stabilizátory a "vylepšovadla"  je firma Rojíkovo koření. Jejich výrobek je pouze směs kvalitního koření namíchaná ve vhodném poměru. Proto jsme jej použili v našem videoreceptu.

    Porci uvaříte za 19 Kč


     32844    10 minut
  • Domácí bílý jogurt
    video

    Domácí bílý jogurt

    Jogurt je velmi jednoduché vyrobit. Navíc bude daleko levnější, než ten kupovaný.|

    Všechny pomůcky je třeba sterilovat, tedy opláchnout ve vodě teplé alespoň 80°C. Sice to není pravá sterilace, ale pro tento účel stačí. Platí to nejen pro skleničky a víčka, ale také všechny další pomůcky, které přijdou do styku s námi vyrobeným jogurtem.|

    Živná kultura - tedy jogurt, který do mléka použijeme je klíčová ingredience. Proto ji vybírejte velmi pečlivě.|

    Jako výrobník jogurtu může posloužit jakýkoliv prostor, který udrží teplotu v rozmezí 39 až 41°C. Výborný je samozřejmě jogurtovač, ten však má tu nevýhodu, že má malou kapacitu. S úspěchem používáme líheň na drůbež, kterou lze sehnat za cenu jogurtovače, má však daleko větší kapacitu. Někteří kuchaři a kuchařky také používají s úspěchem přesnou elektrickou troubu.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     39468    20 minut
  • Cizrnový salát s okurkou

    Cizrnový salát s okurkou

    Výborný vegetariánský salát s variabilní přípravou. Podle momentální nabídky lze přidat papriku, rajče a podobně.

    Porci uvaříte za 20 Kč


     35223    45 minut
  • TRISTAR RK 6112 - recenze rýžovaru

    TRISTAR RK 6112 - recenze rýžovaru

    Je dobrý do kuchyně rýžovar, a nebo je to zbytečnost? Jaký si koupit, a na co dávat pozor?|

    Tento výrobek jsme popsali pouze proto, že se nám líbil poměr cena a výkon. Reklamu tohoto výrobku si u nás nikdo neobjednal, berte tento článek jako předání praktické zkušennosti s konkrétním výrobkem. Výrobek jsme testovali opravdu zcela nezaujatě.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     38026    25 minut
  • Pho bo tai - hit současnosti - polévka téměř bez tuku
    video

    Pho bo tai - hit současnosti - polévka téměř bez tuku

    Pho bo (čti "pfá bó") polévka je hit současnosti. Pokud budete postupovat podle našeho návodu, bude pro vás její výroba docela jednoduchá. Nejdříve si přečtěte celý návod, zhlédněte video, a pak již stačí vytisknout ingredience a hurá nakupovat. Naše tipy najdete na konci tohoto receptu.|Tip 1: Vývar dělejte vždy ve větším množství. Nemusíte se bát, že by Vám polévka nechutnala. Vývar lze pohodlně zamrazit. Je to ta nejpracnější věc na celé polévce, ostatní je již v misce za chvilku.|Tip 2: Bylinky se v běžných obchodech shání těžko, když však oslovíte prodejce na vietnamských tržnicích, rádi vám poradí. Pro tuto variantu uvádíme bylinky i ve vietnamštině, každý vietnamec okamžitě ví, o co jde. Nejlepší je zavítat do pražské Sapy - (obrovská vietnamská tržnice), kde seženete opravdu vše. Pokud tuto možnost nemáte, pak věřte, že i ti vietnamští trhovci, kteří mají stánky třeba až u hranic, do Sapy jezdí nakupovat, a tudíž vám bylinky mohou přivézt. Použijte osvědčenou přesvědčovací metodu - prachy. |Tip 3: Z bylinek se nejvíce použije máčky a mungo klíčků. Koriandr, perilla a vietnamská bazalka jsou bylinky velmi aromatické, a tudíž se jich dává do misky jen velmi málo.|Tip 4: Hovězí kosti, ocas a žebro dávejte v různých kombinacích. Pokud jednoho druhu bude více, druhého méně, pak to nevadí. Dokonce můžete použít i jen žebro, nebo ocas. Morkové kosti ale sehnat musíte.|Tip 5: Maso pečlivě omyjte ve studené vodě a kosti podle návodu upečte. Nebude se pak dělat tolik šlem. Ušetří vám to námahu s výměnou vody, jak uvádějí některé recepty.|Tip 6: Nehledejte originální recept na polévku Pho, ten totiž neexistuje. Na internetu jsme prohlédli stovky receptů, ale ani dva se neshodovaly.|Tip 7: Co udělat s masem, které zbylo z vývaru? Jedná se o polévku "phở bò chín", na kterou recept naleznete ZDE.|Tip 8: Tato polévka stojí v různých bistrech a restauracíh přibližně od 79 až do 259 korun. Za tuto cenu se nají průměrná rodina doma touto polévkou 3x. Polévku nepodceňujte, je plná vitamínů a minerálů.|Tip 9: Pokud by se vám polévka zdála příliš tučná, pak vývar nechte zcela vychladnout. Na vrchu ztuhne tuk, který druhý den pohodlně seberete lžící, a pak máte výbornou a zdravou dietní polévku.|Tip 10: Až budete tuto polévku jíst jako hlavní jídlo, tak si položte otázku: Přoč vietnamci a číňané nejsou tlustí...? Odpověď leží v micse před vámi....

    Porci uvaříte za 22 Kč


     30812    5 hodin
  • Šťavnatý domácí hamburger
    video

    Šťavnatý domácí hamburger

    Tento domácí hamburger chutí naprosto hravě převálcuje všechny prodávané placky stejného názvu.  Až ho ochutnáte, nebudete se stačit divit, čím vás krmili u "mekáče", stejný je totiž jen název! |

    Jistě čekáte, že to bude dobré, ale vynikající chutí budete zaskočeni. Za ty peníze hamburger opravdu stojí a už nikdy si ten od "mekáče" nedáte. Navíc porce jsou dostatečné i na velký hlad.|

    Nezapomeňte, že maso musí odpočívat nejen před, ale i po úpravě.|

    Nejlepší newyorské hamburgery se prý připravují ze směsi masa z žebra a krku. Roli hraje i tuk, neboť ona typická silná hovězí chuť je způsobena právě tukem.|

    Předchůdcem hamburgeru byl tatarský biftek – na kousky naškrábané nebo namleté maso smíchané s kořením, cibulí a vejcem, které se podává syrové. A odtud pramení jeho název. V německém přístavním městě Hamburk se totiž v minulosti obchodovalo se syrovým masem. Později někoho napadlo tuto masovou hmotu opéct a hamhurger byl na světě.

    Porci uvaříte za 40 Kč


     160880    15 minut
  • Maková bábovka s citronovou polevou
    video

    Maková bábovka s citronovou polevou

    Velmi rychle hotový moučník, který se vám vždy povede. Stačí ingredience naložit do mísy, zamíchat a šup do trouby. Polevu si vyrobíme doma a téměř zadarmo.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     61091    90 minut
  • Domácí selský chléb
    video

    Domácí selský chléb

    Také Vás štve při nákupu chleba, že ho přinesete domů a on je vlastně nepoživatelný? Tedy pokud ho vůbec k večeru, když se potácíte urvaní z práce mají... A pokud už ho mají a je jakž takž dobrý, pak druhý nebo třetí den jej jíte se sebezapřením? To nás vedlo k sepsání tohoto skvělého a odzkoušeného receptu. Týden bude lahodný, ale tak dlouho stejně neodolá Vašim chuťovým buňkám a upečete si další...|U tohoto receptu nám přichází mnoho ohlasů na množství vody. Někteří píší, že vody je moc, jiní zase málo. Velmi záleží na tom, jak je mouka uchovávána, od jakého výrobce apod. Proto tekutinu dávejte vždy postupně!|

    První den jej uchovávejte přikrytý utěrkou, potom již tak, jak jste zvyklí...|

    Pokud chcete chléb bez slunečnice, jednoduše ji vynechejte.|

    Čím více chcete mít chléb nadýchanější, tím udělejte těsto řidší a naopak.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     70413    150 minut
  • Karbanátky z mletého masa
    video

    Karbanátky z mletého masa

    Tradiční jídlo z poměrně levných surovin můžeme udělat na stovky způsobů. Nebojte se experimentovat s přidáváním netradičních surovin. |

    Karbanátky vydrží v chladu několik dní a jsou výtečnou svačinou na cesty.

    Porci uvaříte za 10 Kč


     441543    60 minut
  • Zeleninové prsty s květákem
    video

    Zeleninové prsty s květákem

    Složení těchto prstů budete mít plně pod kontrolou. Za pár korun získáte spoustu zdravého pokrmu bez jakýchkoliv chemikálií. |Prsty můžete bez obav zamrazit. Dejte je i s prkénkem do mrazáku, a po hodině je sesypejte do velkého igelitového pytle.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     21567    40 minut
  • Jehněčí kýta na česneku
    video

    Jehněčí kýta na česneku

    Pokud máte chuť na zvěřinu, toto je jeden z nejjednodušších receptů. Výsledek je opravdu zaručen! |

    Asi nejlepší je podávat tento pokrm s bramborovým knedlíkem a špenátem. Pokud vám však bude chutnat brambor, také se hodí.

    Porci uvaříte za 39 Kč


     51565    2 hodiny